Díl druhý - Jak mám napsat cívíčko

Tuto otázku si pokládá mnoho jobseekrů a po zadání této otázky do "gůglu" budete zavaleni mnohými doporučeními a také nabídkami na vytvoření skvělého CV pomocí aplikací portálů, které se zabývají hledáním práce.

Nicméně v Career Center doporučuje v tomto nespoléhat na unifikovaná CV a raději obětovat nějaký čas a vytvořit si vlastní životopis, který Vás bude vystihovat a také čtenáři může prozradit, že nevolíte jednodušší cesty.

CV je vlastně takový leták, který má nalákat zaměstnavatele k osobnímu setkání, a proto stačí zajít do schránky, vytáhnout si leták blízkého nákupního domu a nechat se inspirovat. Normální spotřebitel (jiná kategorie je moje babička, která studiem obsahu letáků tráví důchodové podvečery) jej v rychlosti prolítne a odkládá. Stejně k CV přistupují personalisté – do schránky přijdou desítky CV různých lidí a při probírání nad CV personalisté tráví nanejvýš několik desítek sekund. A proto musí být CV hlavně STRUČNÉ, PŘEHLEDNÉ a VÝSTIŽNÉ. Většinou HR-ři pátrají po několika málo klíčových slovech – u koho je snadno najdou, ten je pomyslným vítězem prvního kola.

PÁR TIPŮ A TRIKŮ, které vycházejí z praxe autora, ale nejde o dogmata:

  • Nemělo by přesáhnout 2 stránky
  • Dejte pozor na gramatické chyby, překlepy a nejasnosti
  • Praxi i vzdělání seřaďte od nejnovějších údajů po nejstarší
  • Nebojte se zvýraznit klíčové informace, které mohou pomoci dostat se k pohovoru
  • Nepoužívejte jedno CV na všechny pozice – CV musí odpovídat konkrétní pozici, o kterou se ucházíte (pokud se ucházíte o více pozic v jedné společnosti, vždy pošlete jiné CV)
  • Používejte klíčová slova, která odpovídají oboru, ve kterém byste rád/a pracoval/a (inspiraci můžete najít v inzerátu, na webu společnosti, v odborných knihách a článcích) – ukážete tím, že se orientujete v oboru. Pokud si HR uloží vaše CV do databáze, tak v budoucnu bude vyhledávat pomocí klíčových slov!
  • Datum a podpis je zbytečný přežitek
  • Dejte pozor na gramatické chyby, překlepy a nejasnosti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Níže najdete několik doporučení ke struktuře a přehlednosti CV a zbytek je na vás.


Držíme palce