Mentoringový program je založen na vztahu one-to-one mezi mentorem a studentem, ve kterém jsou mentoři zkušení odborníci z akademických nebo profesních oborů poskytující osobní vedení, odborné znalosti a podporu mentees, tedy studentům, kteří se snaží nahlédnout do pracovního prostředí a najít tak vlastní směr ve svém akademickém a budoucím profesním životě. Mimo to si klade mentoringový program na ČZU za cíl vytvoření smysluplného a aktuálního tématu bakalářské nebo diplomové práce, která bude řešit problematiku v určitém oboru, která bude mít reálné využití v praci. Mentoring je zaměřen na podporu osobního a profesionálního rozvoje studentů, přičemž klade důraz na sdílení specifických odborných znalostí, rozvoj kritického myšlení a posílení kariérních cílů. Cílem mentoringu je dále podpoření studentů v jejich akademickém posunu, popřípadě pomoci je nasměrovat, usnadnit jejich přechod do profesionální sféry a připravit je na výzvy a příležitosti v jejich oboru. Mentoři zaujímají roli jako poradci, zdroje inspirace a zpětné vazby, zatímco studenti se aktivně zapojují do procesu učení, reflektují své cíle a pracují na svém osobním a odborném rozvoji.
Kdo je mentee?
Mentee je student, který navazuje vztah s mentorem – odborníkem ze zájmového profesního dvětví. Jeho cílem je získat vedení, rady, podporu a odborné znalosti z praxe. Úlohou mentorovaného studenta je být otevřený učení, aktivně se zapojovat do konverzace, klást otázky, vyhledávat rady a být připraven pracovat na svém osobním a profesionálním rozvoji s podporou svého mentora. Mentee má za cíl využít zkušenosti a perspektivy mentora k rozšíření svých dovedností, zlepšení svého výkonu, dosažení konkrétních cílů a celkově k lepšímu porozumění svému oboru nebo kariéře.
Kdo je to mentor?
Mentor je zkušený „poradce“, který se dobrovolně sdílí své znalosti, zkušenosti a odborné dovednosti s méně zkušeným menteem. Jeho hlavním cílem je podporovat a směrovat studenta v jeho osobním a profesním rozvoji, poskytovat rady, otevírat nové perspektivy a pomáhat v navigaci kariérními nebo životními výzvami, v tomto případě ve výběru vhodného tématu jeho bakalářské nebo diplomové práce. Mentor působí jako rádce, zdroj zpětné vazby a často také jako zprostředkovatel kontaktů a příležitostí ve svém oboru. Úspěšný mentorský vztah je založen na vzájemné důvěře, respektu a otevřené komunikaci, kde mentor poskytuje podporu a vedení.