Díl první - Jak nebýt veletržní zombie

Veletrh pracovních příležitostí je skvělou šancí na získání stáže, praxe, budoucí práce či zajímavých kontaktů. Jak to ale udělat? Jak vybočit z davu a zaujmout? Jak nebýt veletržní zombie? Připravili jsme pro vás pár rád, jak se na veletrhu chovat.

Domácí příprava aneb kým se nechám ulovit?

Už doma si projděte seznam firem, které budou na veletrhu vystavovat a vyberte ty, které vás opravdu zajímají. O těch si poté zjistěte podrobnější informace. Čím se firma zabývá, co požaduje po zaměstnancích, jak funguje. Podobně, jako byste se připravovali na pohovor.

Životopis v každé kapse

Ano správně, cívíčka s sebou! Ideálně v několika verzích pro firmy, které vás zaujaly. Zástupci vystavovatelů tajně doufají, že se jim podaří ulovit mimořádný supertalent. A to jste přece právě vy, no ne?!
Co na sebe?

Přestože nemáte domluvenu konkrétní schůzku, péči o zevnějšek a zanechání pozitivního prvního dojmu není radno podcenit. Oblékejte se, jako byste šli na pohovor. Střídmě a elegantně. Chcete-li získat pracovní pozici, jež vyžadujte oblek a kravatu, vezměte si je na sebe. Personalisté to ocení!

Tak jsem tady. A co dál?

Ptejte se, odpovídejte, konverzujte. Nestyďte se a buďte aktivní! Nebojte se oslovit vystavovatele. Jak probíhá výběrové řízení? Jaká jsou volná místa? Jak zvýšit své šance na přijetí? Dejte najevo zájem a prodejte své znalosti. Vystavovatelé jsou tu pro vás!

Klíčem k úspěchu jsou otázky

Otázky mají zvláštní moc a na veletrhu máte jedinečnou příležitost získat informace, které nejsou nikde zveřejňované a mohou vám hodně pomoci. Dobře pokládané otázky vedou ke zvýšení zájmu zaměstnavatele. A jak poznáte, že jste zaujali? Zaměstnavatelé se začnou ptát vás ;-)

Sbírejte kontakty a informace

Pracovní veletrh je jedním z nejlepších míst pro networking. Projděte si i stánky vystavovatelů, kteří vás primárně nezaujali, sbírejte vizitky a kontakty. Nikdy nevíte, zda nenarazíte na zajímavou firmu či konkrétní osobu. Získané známosti se budou hodit. Když ne hned, třeba za půl roku.

Hint do foroty

Najděte si wingmana. Parťák nebo parťačka vám pomohou zbavit se nervozity a to je polovina úspěchu!

LinkedIn – můj kamarád

Pokud vám někdo z personalistů padne do oka a máte tušení, že vy jemu taky, neváhejte a po veletrhu si jej najděte na LinkedIn a požádejte o spojení. Pokud vám jej potvrdí, nezapomeňte napsat milou zprávu a poděkování za spojení.